Niekiedy formularz rezerwacyjny wymaga nieco bardziej rozbudowanych możliwości. Elastyczność naszego systemu sprawia, że jesteśmy w stanie modyfikować jego funkcje i zawsze staramy się dostosować go do wymagań naszych klientów. Nie inaczej było w przypadku szkoły gotowania "Ence Ręce".
Założenie stworzenia formularza rezerwacyjnego było początkowo proste. W oparciu o gotową ofertę trzeba było dodać do formularza wszystkie usługi, przypisać im ceny oraz określić w jakie dni są dostępne. Dzięki wykorzystaniu opcji usługi okresowej pozwalającej na zdefiniowanie godzin dostępności wszystko mogliśmy skonfigurować w oparciu o standardowe narzędzia dostępne w Bookero.
Określenie limitów dostępnych miejsc na zajęcia również nie stanowiło problemu dzięki wykorzystaniu reguł rezerwacji. W przypadku reguł trzeba było jednak dokonać drobnej modyfikacji w związku z włączonym modułem pracowników. Manowicie domyślnie po włączeniu modułu zawsze ustawiona jest reguła, która określa, że każdy pracownik może przyjąć maksymalnie 1 rezerwację na termin.
Jednak w tym konkretnym przypadku takie rozwiązanie nie sprawdzało się, gdyż na pojedyncze zajęcia do tego samego pracownika mogła zapisać się określona ilość osób. Dopiero po osiągnięciu limitu termin miał się blokować, a nie już po pierwszej rezerwacji jak miałoby to miejsce w oparciu o wspomnianą regułę. Musieliśmy ją zatem dezaktywować dzięki czemu problem został rozwiązany.
Kwestią, która wymagała większej pracy było stworzenie możliwości wyboru z poziomu formularza pomiędzy rezerwacją pojedynczą oraz karnetem za pomocą którego można zapisać się od razu na cztery kolejne zajęcia. W tym celu wykorzystaliśmy parametr z listą wyboru o nazwie "Wybierz wejście".
Przebudowaliśmy go w taki sposób, aby w zależności od wybranej pozycji można było dokonać rezerwacji na jeden termin lub cztery kolejne. Oczywiście system w oparciu o ustalony wzór nalicza odpowiedni rabat na zakup karnetu. W obu przypadkach formularz rezeracyjny sprawdza czy terminy są wolne zatem przy wyborze opcji z karnetem weryfikowane jest czy cztery kolejne zajęcia mają jeszcze dostępne miejsca.
W między czasie doszła jeszcze opcja wyboru rezerwacji pojedynczej oraz karnetu wraz z rodzeństwem. Tutaj zastosowany był ten sam schemat tyle, że rezerwacja dotyczyła dwóch osób w związku z czym naliczany był inny rabat.
Na liście usług miała znaleźć się również dodatkowa usługa, na którą można było dokonać jedynie pojedynczej rezerwacji. Musieliśmy zatem zablokować pozostałe trzy pozycje. Rozwiązaliśmy to w taki sposób, że wybranie innej opcji niż pojedyncza rezerwacja miało skutować wyświetleniem stosownego komunikatu o tym, że ten rodzaj rezerwacji nie jest możliwy oraz ukryciem przycisku wysyłania, gdyby pomimo komunikatu użytkownik nadal chciał dokonać rezerwacji.
Sama podstrona z formularzem rezerwacyjnym została stworzona w naszym kreatorze, a następnie podpięta pod stronę klienta. Dzięki transparentności naszego systemu i zastosowaniu przekierowania na subdomenę klienta użytkownik dokonujący rezerwacji nie jest nawet świadomy, że przeniósł się na zewnętrzą stronę. Z pewnością sprzyja temu również dostosowanie kolorystyki podstrony do szaty graficznej witryny.
Efekt końcowy naszym prac można obejrzeć klikając TUTAJ